It’s almost the most wonderful time of the year, y’all! New Orleans Jazz & Heritage Festival is right around the corner, and if you’re anything like us, your head is spinning trying to keep track of all of the incredible late-night happenings around town. With so many shows, and so little time, we’re banking on science coming through and allowing us to clone ourselves in order to hit it all. In the meantime, we’re here to help you sift through it all and make well-informed decisions regarding your late night plan of attack!

Presenting your 2019 Jazz Fest After Dark L4LM Top Picks. (While everything on this list should be on your radar, our favs are denoted in bold). For a complete list of late night shows during Jazz Fest, check out Jazz Fest Grids.


Weekend One

— Thursday, April 25 —

A Funk Tribute To Hendrix Ft. Terence Higgins, Tony Hall, Luther Dickinson, John Medeski, Ed Williams & Jonathan Long + The Music of The Talking Heads Ft. Gravity A With Cliff Hines @ NOLA Brewing — 7 PM [Tickets]

Johnny Sketch and the Dirty Notes @ City Park — 7 PM [Free Show]

Phil Lesh & The Terrapin Family Band @ The Joy Theatre — 8 PM [Tickets]

Mike Dillon & James Singleton @ SideBar Nola — 8 PM

Shovels & Rope @ Civic Theatre — 9 PM [Tickets]

Michal Menert & Exmag @ House of Blues Parish — 9 PM [Tickets]

Anders Osborne @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

Dr. Lonnie Smith + Donald Harrison Jr. Trio @ Snug Harbor — 9 & 11 PM [Tickets]

Eric Krasno, George Porter Jr. & Johnny Vidacovich @ Maple Leaf — 10 PM [Tickets]

Honey Island Swamp Band @ Cafe Istanbul — 10 PM [Tickets]

Stanton Moore Trio with Robert Walter & Will Bernard — 10 PM [Tickets]

The Soul Rebels @ Le Bon Temps Roule — 11 PM

Nicholas Payton with Roland Guerin & Alfred Jordan @ Maple Leaf — 1 AM [Tickets]

Golden Gate Wingmen @ Cafe Istanbul — 1:30 AM [Tickets]

Knower @ Tipitina’s — 2 AM [Tickets]


— Friday, April 26 —

Phil Lesh & The Terrapin Family Band @ The Joy Theatre — 8 PM [Tickets]

Bonerama, Flow Tribe @ Rock ‘n’ Bowl — 8:30 PM [Tickets]

Joe Russo’s Almost Dead @ Mardi Gras World — 9 PM [Tickets]

JJ Grey & Mofro, North Mississippi Allstars & Samantha Fish @ Orpheum Theatre — 9 PM [Tickets]

Karl Denson’s Tiny Universe, Naughty Professor @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

Ellis Marsalis Quintet @ Snug Harbor — 9 & 11 PM [Tickets]

The Allman Betts Band @ House of Blues — 9 PM [Tickets]

The Disco Biscuits, TAUK @ The Fillmore — 10 PM [Tickets]

Dumpstaphunk presents Dumpstafly: A Tribute to Curtis Mayfield and The Isley Brothers @ Howlin’ Wolf — 10 PM [Tickets]

John Medeski, Will Bernard, Skerik & Johnny Vidacovich @ Maple Leaf — 10 PM [Tickets]

George Porter Jr. & Runnin’ Pardners @ Cafe Istanbul — 10:30 PM [Tickets]

Kermit Ruffins & The BBQ Swingers @ Blue Nile — 10:30 PM [Tickets]

Boyfriend Ft. Members of The Revivalists @ One Eyed Jacks — 1 AM [Tickets]

Marco Benevento @ Blue Nile — 1 AM  [Tickets]

Swampgrease Ft. New Orleans Suspects, Terence Higgins, Eric McFadden, Roosevelt Collier, Bobby Lee Rogers @ Maple Leaf — 1 AM [Tickets]

Jason Crosby & Friends Ft. Leo Nocentelli, Eric Krasno & Jason Hann — 1:30 AM [Tickets]

The M&M’s Ft. John Medeski, Papa Mali, Stanton Moore & Robert Mercurio @ Tipitina’s — 2 AM  [Tickets]


— Saturday, April 27 —

Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen @ Chickie Wah Wah — 8 PM [Tickets]

Trombone Shorty & Orleans Avenue’s Treme Threauxdown @ The Saenger Theater — 8 PM [Tickets]

Khris Royal and Dark Matter @ Gasa Gasa — 9 PM [Tickets]

Foundation of Funk ft. George Porter Jr., Zigaboo Modeliste, John Medeski, Eric Krasno & The Lettuce Horns @ House of Blues — 9 PM [Tickets]

Tab Benoit w/ Eric McFadden, Eric Johanson, Samantha Fish & Jonathon “Boogie” Long @ Republic — 9 PM [Tickets]

Bonerama w/ Elise Testone, Rebirth Brass Band, Big Sam’s Funky Nation, Neville Was Brothers @ Howlin’ Wolf — 9 PM [Tickets]

The Soul Rebels @ One Eyed Jacks — 9 PM [Tickets]

Galactic w/ Roosevelt Collier @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

Joe Russo’s Almost Dead @ Mardi Gras World — 9 PM [Tickets]

Dirty Dozen Brass Band @ d.b.a — 10 PM

Gatorators @ Cafe Istanbul — 10 PM [Tickets]

The New Orleans Suspects w/ Eddie Christmas, Eric McFadden, Roosevelt Collier, Bobby Lee Rogers, Eric Krasno @ Maple Leaf — 10 PM  [Tickets]

The Disco Biscuits @ The Fillmore — 10 PM [Tickets]

Gov’t Mule @ The Orpheum Theatre — 10 PM [Tickets]

Nigel Hall @ Blue Nile — 10:30 PM [Tickets]

Papa Mali & Bobby Vega @ SideBar Nola — 11 PM

DJ Soul Sister @ Ace Hotel — 11:30 PM [Free Show]

Marco Benevento @ Tipitina’s — 2 AM [Tickets]

Ghost Light Ft. Tom Hamilton, Holly Bowling, Scotty Zwang, Raina Mullen & Steve Lyons @ Republic — 2 AM [Tickets]

The Motet & Friends Ft. Big Sam, Ryan Zoidis, Adam Smirnoff & Jeff Franca @ House of Blues — 1 AM [Tickets]

Alvin Ford Jr. With MonoNeon, Brandan Butler, Ari Teitel, Naughty Professor Horns @ Maple Leaf — 1 AM [Tickets]

Megawatt Ft. Adam Deitch, Borahm Lee, Raja Kassis, Jahdan Blackkamore, Josh Werner, Luke Quaranta @ Blue Nile — 1 AM [Tickets]

Will Bernard, Stanton Moore, John Medeski, Andy Hess, Skerik & DJ Logic @ Maison — 1:30 AM [Tickets]

Voyager Ft. Leo Nocentelli, Jason Hann, Joe Marcinek, Renard Poche, Mitch Stein, Reggie Scanlan @ Cafe Istanbul — 1:30 AM [Tickets]

The Nth Power Ft. Nigel Hall – Tribute To Marvin Gaye @ One Eyed Jacks — 2 AM [Tickets]


— Sunday, April 28 —

Worship My Organ ft. Marco Benevento, Robert Walter, Adam Deitch, Skerik & DJ Logic @ The Little Gem Saloon — 8 PM [Tickets]

Joe Krown Trio ft. Walter Wolfman Washington & Wayne Maureau @ Maple Leaf — 8 PM [Tickets]

The Motet Does 90’s Funk @ House of Blues — 9 PM [Tickets]

The Word ft. John Medeski, Robert Randolph, Luther Dickinson, Cody Dickinson w/ G. Love, Southern Avenue @ The Joy Theater — 9 PM

Jason Marsalis @ Snug Harbor — 9 & 11 PM [Tickets]

The Grid W/ Nigel Hall, Khris Royal, Chrishira Perrier @ Ace Hotel — 9:30 PM [Free Show]

Star Kitchen ft. Marc Brownstein, Eric Krasno, Aron Magner, Danny Mayer, Marlon Lewis & Rob Marshcher, Shira Elias, Khris Royal @ Maison — 10 PM [Tickets]

Rebirth Brass Band @ Cafe Istanbul — 10 PM [Tickets]

The Psychatomic Funk Orchestra ft. George Porter Jr., Papa Mali, Billy Iuso, Matt Hubbard, Terrance Houston, Michael Lemmler, Chris Adkins, Khris Royal @ Howlin’ Wolf — 10 PM [Tickets]

John Papa Gros, Big Chief Monk Boudreaux @ d.b.a. — 10 PM

Maple Leaf All Stars Ft. Tony Hall, Ivan Neville, Nigel Hall, Raymond Weber & Derwin “Big D” Perkins @ Maple Leaf — 10 PM [Tickets]

Nolatet Trio Ft. Mike Dillon, Brian Haas & James Singleton @ SideBar NOLA — 11 PM

Midnight North @ Gasa Gasa — 11:45 PM [Tickets]

John Medeski’s Mad Skillet w/ Will Bernard, Kirk Joseph & Terence Higgins @ d.b.a. — 1 AM

Doug Wimbish, Marcus Machado, Daru Jones & Jermain Holmes @ Maple Leaf — 1 AM [Tickets]

Golden Gate Wingmen Ft. John Kadlecik, Jeff Chimenti, Reed Mathis & Jay Lane @ Cafe Istanbul — 1:30 AM [Tickets]

Lett Us In The Dumpsta Ft. Ivan Neville, Ian Neville, Nick Daniels, Adam Deitch, Adam Smirnoff, Ryan Zoidis & Eric Benny Bloom @ Maison — 2 AM [Tickets]

Stanton Moore, Skerik, Robert Walter, Scott Metzger & Andy Hess @ Tipitina’s — 2 AM [Tickets]


The Daze Between

— Monday, April 29 —

NOLA Crawfish Festival: Neville Jacobs, NOLA Crawfish Fest All-Stars (George Porter, Jr., Dave Malone, Billy Iuso, Terrence Higgins), SWAMPGREASE (Terence Higgins, Nigel Hall, Roosevelt Collier, Big D Perkins, Eric “Benny” Bloom, Ron Johnson), Soul Brass Band @ Central City BBQ — 3 PM [Tickets]

Kermit Ruffins @ Kermit’s Treme Mother-in-Law Lounge — 6 PM & 12 AM

WWOZ 31st Annual Piano Night ft. Ellis Marsalis, Marcia Ball, Jon Cleary, Joe Krown, Tom McDermott, Craig Adams, Josh Paxton, Jesse McBride, Tom Worrell, David Boeddinghaus, John Gros & Nigel Hall @ House of Blues — 7 PM [Tickets]

Luther Dickinson @ The Little Gem Saloon — 7:30 PM [Tickets]

Frequinox Ft. Donald Harrison, Stanton Moore, Robert Mercurio, Robert Walter, Will Bernard, Nicholas Payton, DJ Logic @ One Eyed Jacks — 8:30 PM [Tickets]

Delvon Lamarr’s disORGANized @ Cafe Istanbul — 8:30 PM [Tickets]

Club d’Elf’s Moroccan Trance Party ft. John Medeski & Skerik @ Howlin’ Wolf — 9 PM [Tickets]

FKJ @ Republic — 9 PM [Tickets]

George Porter Jr. W/ Terrance Houston & Mike Lemmier @ Maple Leaf — 10 PM [Tickets]

Johnny Vidacovich Trio W/ John Medeski & Eric Benny Bloom @ d.b.a. — 10 PM

NEON-GHOST @ One Eyed Jacks — 11:45 PM [Tickets]


— Tuesday, April 30 —

15th Annual Threadhead Party: Haus Band 119 (George Porter Jr., Stanton Moore, Brian Stoltz, David Torkanowky, Khris Royal), Wild Heart Records Revue (Jonathon “Boogie” Long, Samantha Fish, Big Chief Monk Boudreaux, Raw Oyster Cult @ Deutsche Haus — 11 AM [Tickets]

NOLA Crawfish Festival: Eric Krasno & Friends (George Porter Jr., Ivan Neville, Terence Higgins), The Mike Dillon Band, NCF Theory of Funk (Ari Teitel, Jermal Watson, Big Sam Williams, Joey Porter, Kevin Scott, Nick Cassarino, Drew Baham) @ Central City BBQ — 3 PM [Tickets]

Kermit Ruffins @ Kermit’s Treme Mother-in-Law Lounge — 6 PM & 12 AM

Luther Dickinson @ The Little Gem Saloon — 7:30 PM [Tickets]

Anders Osborne W/ John Fohl & Johnny Sansone @ Chickie Wah Wah — 8 PM [Tickets]

Voodoo Visionary @ D’Mac’s — 8 PM

Iration, Pepper @ The Joy Theater — 8 PM [Tickets]

Dragon Smoke ft. Stanton Moore, Robert Mercurio, Ivan Neville, Eric Lindell @ One Eyed Jacks — 9 PM [Tickets]

Toubab Krewe, The Nth Power @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

Skerik’s Sauce Fest 2019 ft. James Singleton, Jonathan Freilich, Dan O, Brian Haas, Chris Lane, Helen Gillet, Will Bernard, Craig Flory, Simon Lott, Aurora Nealand, Reed Mathis @ Hi Ho Lounge — 10 PM

Adam Deitch Quartet @ Blue Nile — 10:30 PM [Tickets]

Rebirth Brass Band @ Maple Leaf — 11 PM


— Wednesday, May 1 —

Cosmic Crawfish Ball: DMD (Daru Jones, Marcus Marchado, Doug Wimbish, Ed Williams, Maurice Brown, Nigel Hall, Khris Royal), The Lil Baby Jesus Peasant Party, RumpleSTEELskin, Roosevelt Collier’s NOLA Get Down (Terence Higgins, Eric McFadden, Mike Dillon, Big Sam Williams), Corey Henry’s Treme Funktet & More @ NOLA Brewing — 1 PM [Tickets]

NOLA Crawfish Festival: Samantha Fish & Jonathon “Boogie” Long, Anders Osborne Duo ft. David Torkanowky & Papa Mali, Alvin Youngblood Hart @ Central City BBQ — 3 PM [Tickets]

Kermit Ruffins @ Kermit’s Treme Mother-in-Law Lounge — 6 PM & 12 AM

Foundation of Funk Ft. George Porter Jr., Zigaboo Modeliste, Ivan Neville, Tony Hall, Oteil Burbridge + Special Guests @ The Fillmore — 8 PM [Tickets]

Adam Deitch, Big Chief Donald Harrison & Wil Blades @ Maple Leaf — 8 PM [Tickets]

Jon Cleary @ Chickie Wah Wah — 8 PM [Tickets]

Shorty Fest Ft. Trombone Shorty & Orleans Avenue, The Soul Rebels, Southern Avenue, New Orleans Suspects & More @ House of Blues — 8 PM [Tickets]

Shakey Graves @ The Joy Theater — 9 PM [Tickets]

Megalomaniacs Ball: Steel Punk (Roosevelt Collier, Eric McFadden, Nikki Glaspie, Nate Edgar, Tiff Lamson, Robert Mercurio, Stanton Moore, Rick Nelson, Danny Nick), Mike Dillon’s Punk Rock Percussion Ensemble (Nikki Glaspie, Tiff Lamson, Nate Werth, Congo Sanchez, Jason Haan, Otto Schrang), Nolatet (Mike Dillon, James Singleton, Brian Haas) @ Howlin’ Wolf — 9 PM [Tickets

Billy Strings + Special Guests @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

Game of Bones Ft. Big Sam Williams, Cory Henry @ Blue Nile — 9:30 PM [Tickets]

Stanton Moore, Robert Walter, June Yamagishi & Johnny Vidacovich @ Maple Leaf — 10 PM [Tickets]

The Radiators @ Civic Theatre — 10 PM [Tickets]

Honey Island Swamp Band, Cris Jacobs Band @ The Little Gem Saloon — 11 PM [Tickets]

The Daze Between Band Ft. Eric Krasno, Nigel Hall, Robert “Sput” Searight, MonoNeon, Ryan Zoidis, Jen Hartswick, Weedie Braimah @ One Eyed Jacks — 12:30 AM [Tickets]


Weekend Two

— Thursday, May 2 —

All Damn Day Jazz Fest Jam Ft. Cris Jacobs Band, Honey Island Swamp Band, Funk Monkey @ More @ Maple Leaf — 1 PM [Tickets]

Jon Cleary @ d.b.a. — 8 PM

The Revivalists, Andy Frasco @ The Fillmore  — 8 PM [Sold Out]

Kermit Ruffins @ Kermit’s Treme Mother-in-Law Lounge — 8 PM

The Claypool Lennon Delirium @ Civic Theatre — 9 PM [Tickets]

North Mississippi Allstars @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

Samantha Fish + Marc Broussard, Southern Avenue @ Howlin’ Wolf — 9 PM [Tickets]

Lettuce’s RAGE!FEST Ft. Oteil Burbridge, The Soul Rebels @ The Joy Theater — 10 PM [Tickets]

Axial Tilt Ft. Joan Osborne, Stu Allen, Rob Eaton, Mitch Stein, Robin Sylvester, Dino English @ Cafe Istanbul — 10 PM [Tickets]

Ivan Neville: Piano Sessions Ft. Cyril Neville, Ian Neville & More @ Le Petit Theatre —10 PM [Tickets]

Sonny Landreth, David Ranson, Johnny Vidacovich, Brandon “Taz” Niederauer @ Maple Leaf — 10 PM [Tickets]

String Cheese Incident @ Orpheum Theatre — 10 PM [Tickets]

Cory Henry & The Treme Funktet @ Vaughan’s — 10 PM

Dead Feat Ft. Anders Osborne, Melvin Seals, Wally Ingram, Paul Barrere, Fred Tackett, Kenny Gradney @ Republic — 10 PM [Tickets]

Sputacular’s 80’s JF Jam Party Ft. Robert Sput Searight, MonoNeon, Shaun Martin, Ghost-Note Horns, Bisquit Kidz @ Blue Nile— 10:30 PM [Tickets]

The Soul Rebels @ Le Bon Temps Roule — 11 PM

George Porter Jr. & Runnin’ Pardners @ Maple Leaf — 11 PM

Mike Dillon, James Singleton, Brad Walker @ SideBar NOLA — 11 PM

Colonel Bruce Tribute ft. Marcus King, Terence Higgins, Jake Eckert, Brandon “Taz” Niederauer, Roosevelt Collier, Jen Hartswick @ Maple Leaf  — 1 AM [Tickets]

Steely Dan Tribute featuring members of Turkuaz, The Motet, Snarky Puppy & The Nth Power @ Republic — 2 AM [Tickets]

California Honeydrops @ Tipitina’s — 2 AM [Tickets]

FIYA POWA ft. Ivan Neville, Marcus King, Stanton Moore, Tony Hall, Skerik, Big Sam, Maurice Brown, Roosevelt Collier @ Maison — 2 AM [Tickets]


— Friday, May 3 —

Ghost-Note Junk Yard Jam @ The Music Box Village — 8 PM [Tickets]

Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, Foundation of Funk (Zigaboo Modeliste, George Porter Jr., Ivan Neville, Tony Hall, Anders Osborne) @ The Saenger Theatre — 9 PM [Tickets]

St. Paul & The Broken Bones @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

The New Mastersounds, Cha Wa @ House of Blues — 9 PM [Tickets]

Ellis Marsalis Quintet @ Snug Harbor — 9 & 11 PM [Tickets]

Mike Gordon @ The Joy Theater — 9 PM [Tickets]

R.E.S.P.E.K.T.: A Special Tribute to the Queen of Soul Ft. Karl Denson’s Tiny Universe @ Orpheum Theatre — 9 PM [Tickets]

Freedia Fest: Big Freedia, Boyfriend, Khris Royal and Dark Matter @ Republic — 9 PM [Tickets]

Bayou Rendezvous: Nolatet (Johnny Vidacovich, James Singleton, Mike Dillon, Brian Haas), John “Papa” Gros: A Tribute to Dr. John, Good Enough for Good Times (Rob Mercurio, Jeff Raines, Simon Lott, Joe Ashlar with Lyrics Born), Dr. Klaw and the Shady Horns, Andy Frasco & The U.N., Eric McFadden, Brandon “Taz” Niederauer & More @ Howlin’ Wolf — 9 PM [Tickets]

Bonerama + Cowboy Mouth @ Rock ‘n’ Bowl — 9 PM [Tickets]

Oteil & Friends Ft. Melvin Seals, Eric Krasno, John Kadlecik, Adam Deitch, Jenn Hartswick, Alfreda Gerald, Weedie Braimah, Natalie Cressman @ Civic Theatre — 10 PM [Tickets]

The Soul Rebels @ d.b.a. — 10 PM

The String Cheese Incident, Pigeons Playing Ping Pong @ Mardi Gras World — 10 PM [Tickets]

Flow Tribe @ Gasa Gasa — 10 PM [Tickets]

Axial Tilt Ft. Joan Osborne, Stu Allen, Rob Eaton, Mitch Stein, Robin Sylvester, Dino English, Wally Ingram @ Cafe Istanbul — 10 PM [Tickets]

Dirty Dozen Brass Band @ Maison — 10 PM [Tickets]

James Brown Birthday Bash Ft. Tony Hall, Raymond Weber, Renard Poche, Vitas Paukstaitis, Jeff Watkins, Roderick Paulin, Tracy Griffin @ Maple Leaf  — 10 PM [Tickets]

Kermit Ruffins & the BBQ Swingers @ Blue Nile — 10:30 PM [Tickets]

NOLA 50: Celebrating The Music Of New Orleans Ft. George Porter Jr., Ivan Neville, Ian Neville, Walter “Wolfman” Washington, Alvin Ford Jr., Eric “Benny” Bloom, Skerik, Adam “Shmeeans” Smirnoff, George Gekas, Jon Cleary & Boukou Groove @ One Eyed Jacks — 11 PM [Sold Out]

Robert “Sput” Searight, Brandon “Taz” Niederauer, MonoNeon, Sly5thAve @ Little Gem Saloon — 11 PM [Tickets]

Big Sam’s Funky Nation @ Blue Nile — 1 AM [Tickets]

The Iceman Special W/ The Magic Beans @ Maple Leaf — 1 AM [Tickets]

Marcus King Band W/ Jaimoe, Zach Feinberg, Ed “Shred” Williams @ Republic — 1:30 AM [Tickets]

JEDI Ft. Aaron Johnston, Marc Brownstein, Borahm Lee, Nate Edgar, & DJ Logic +Michael Kang & Jason Hann @ One Eyed Jacks — 2 AM [Tickets]

Grateful Shred @ House of Blues — 2 AM [Tickets]

Les Claypool’s Bastard Jazz Ft. Mike Dillon, Stanton Moore, Skerik @ The Joy Theater — 2 AM [Tickets]

Robert Walter’s 20th Congress @ d.b.a. — 2 AM

Turkuaz @ Tipitina’s — 2 AM [Tickets]


— Saturday, May 4 —

Kermit Ruffins & The BBQ Swingers @ Little Gem Saloon — 8 & 10 PM [Tickets]

Ghost-Note Plays ‘Swagism (Live)’ Ft. Robert Sput Searight, Nate Werth, MonoNeon, Dominique Xavier Taplin, Vaughn “V.Keys” Henry, Peter Knudsen, Sylvester Onyejiaka, Jonathan Mones, Mike Jelani Brooks, Nigel Hall, Bobby Sparks II, Weedie Braimah Alvin Ford Jr., Brandon “Taz” Niederauer, So So Topic, Prudence TheAuset, Elise Testone, Eric “Benny” Bloom, & more special guests from the album @ One Eyed Jacks — 9 PM [Tickets]

Anders Osborne & Friends @ The Joy Theater — 9 PM [Tickets]

Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, Preservation Hall Jazz Band @ Saenger Theatre — 9 PM [Tickets]

Galactic @ Tipitina’s — 9 PM [Sold Out]

The Sugar Ball Ft. Tank and the Bangas, St. Paul & The Broken Bones, Sweet Crude @ The Sugar Mill — 9 PM [Tickets]

Leo Nocentelli @ Cafe Istanbul — 10 PM [Tickets]

Marcus King Band, Naughty Professor @ Howlin’ Wolf  — 10 PM [Tickets]

Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen Ft. Nigel Hall @ Maple Leaf — 10 PM [Tickets]

Rebirth Brass Band @ Maison — 10 PM [Tickets]

The String Cheese Incident, Pigeons Playing Ping Pong @ Mardi Gras World — 10 PM [Tickets]

Voodoo Dead Ft. Steve Kimock, George Porter Jr., Jeff Chimenti, Al Schnier, JM Kimock, Brandon “Taz” Niederauer @ Republic — 10 PM [Tickets]

Gov’t Mule @ Orpheum Theatre — 10 PM [Tickets]

Spafford @ Civic Theatre — 10:30 PM [Tickets]

The New Mastersounds @ House of Blues — 1 AM [Tickets]

Benny & The Late Bloomers @ Maple Leaf — 1 AM [Tickets]

Will Bernard, Leo Nocentelli, Eric Krasno, Wil Blades, Mark Brooks, Johnny Vidacovich @ Cafe Istanbul — 1:30 AM [Tickets]

Circles Around The Sun @ Howlin’ Wolf — 2 AM [Tickets]

GALACTIPHUNK ft. Ivan Neville, Stanton Moore, Tony Hall, Nick Daniels, Robert Mercurio, Ian Neville, Alvin Ford Jr. + The Naughty Professor Horns @ Maison — 2 AM [Tickets]

The Greyboy Allstars @ Tipitina’s — 2 AM [Tickets]

Break Science @ One Eyed Jacks — 2 AM [Tickets]

Kamasi Washington @ The Joy Theater — 2:30 AM [Tickets]


— Sunday, May 5 —

Nicholas Payton @ Chickie Wah Wah — 8 & 10 PM [Tickets]

James Brown Dance Party Ft. Fred Thomas, Jeff Watkins, Jen Hartswick, Adam Deitch, Isaiah Sharkey, Chris Rob, Marcus Machado, Adam Chase, Caleb Windsay, Sly5thAve, Mayteana Morales @ House of Blues — 9 PM [Tickets]

Rising Appalachia @ House of Blues — 9 PM [Tickets]

Dumpstaphunk With Marcus King @ Tipitina’s — 9 PM [Tickets]

Bonerama Plays Led Zeppelin @ House of Blues Parish — 9 PM [Tickets]

Jim James @ The Joy Theater — 9 PM [Tickets]

The Nth Power @ The Ace Hotel — 9 PM [Tickets]

Andy Frasco & The U.N. With Special Guests Jason Hann, Lyle Divinsky, Maurice Brown, Shamarr Allen, Mike Dillon, DJ Williams @ Maison — 10 PM [Tickets]

Stanton Moore Trio ft. Robert Walter, Will Bernard @ d.b.a. — 10 PM

Voodoo Dead Ft. Steve Kimock, George Porter Jr., Jeff Chimenti, Al Schnier, JM Kimock, Brandon “Taz” Niederauer, Oteil Burbridge & Jaimoe @ Republic — 10 PM [Tickets]

Zigaboo Modeliste’s Funk Revue @ Howlin’ Wolf — 10 PM [Tickets]

Funky But Better Ft. Big Sam Williams, Roosevelt Collier, Maurice Brown, Robert Sput Searight, MonoNeon @ Blue Nile — 10:30 PM [Tickets]

XONIUQERF Ft. Stanton Moore, Donald Harrison Jr, Robert Walter, Rob Mercurio, Will Bernard @ d.b.a. — 1 AM

Purple Party: A Tribute to Prince Ft. MonoNeon, Robert “Sput” Searight, Nate Werth, Ryan Jalbert, Steve Swatkins, Nick Cassarino, Jen Hartswick, Anjelika “Jelly” Joseph, Lyle Divinsky, Casey Russell, Megan Letts, Sylvester Onyejiaka, Jonathan Mones, Peter Knudsen @ Maison — 2 AM [Tickets]


Live for Live Music Late Night Shows During Jazz Fest: